„Įkvėpti tobulėti: užsienio praktika“. Žaliojo sporto ekspertų grupės rekomendacijos dėl tvaraus sporto Europoje
„Įkvėpti tobulėti: užsienio praktika“. Žaliojo sporto ekspertų grupės rekomendacijos dėl tvaraus sporto Europoje
Nacionalinės sporto agentūros Kompetencijų centras pristato Europos Sąjungos Žaliojo sporto ekspertų grupės išvadas dėl tvaraus sporto, galinčio prisidėti prie Europos žaliojo kurso. Siekiamybė, kad iki 2050 m. Europos Sąjunga taptų klimatui neutrali. Sportas gali daryti poveikį tvarumui įvairiais būdais, įtraukiant aplinkosauginius, socialinius ir ekonominius aspektus. Reikšmingam pokyčiui reikalinga bendra suinteresuotųjų grupių politika ir veiksmai.
Įgyvendinant Europos Sąjungos 2021–2024 m. darbo planą sporto srityje buvo įsteigta Žaliojo sporto ekspertų grupė. Jai iškeltas tikslas parengti ataskaitą su rekomendacijomis dėl tvaraus sporto Europoje. Ataskaita siekiama:
- Skatinti aplinkos tvarumą Europos sporto sektoriuje.
- Padėti pristatyti Žaliojo sporto temą Europoje: taikymo sritį ir dalyvaujančius sektorius, suinteresuotąsias grupes ir auditorijas.
- Nustatyti pagrindines Europos sporto sektoriaus tvarumo galimybes ir iššūkius.
- Pateikti paprastas, aukšto lygio rekomendacijas, padedančias valstybėms narėms suderinti savo sporto sektorius su Europos žaliojo susitarimo tikslais.
- Pateikti rekomendacijas, padedančias valstybių narių, Europos ir nacionalinių sporto organizacijų sprendimus sporto srityje priimantiems asmenims.
- Išryškinti esamas iniciatyvas ir pateikti gerosios praktikos pavyzdžių ir kitos informacijos Europos sporto specialistams.
Ataskaitoje pateikiamos pagrindinės Žaliojo sporto ekspertų grupės išvados ir rezultatai. Rekomendacijos skirtos už sportą atsakingoms Europos ir nacionalinėms valdžios institucijoms ir šalių sporto sektoriaus organizacijoms, taip pat kitoms suinteresuotųjų grupėms.
Aplinkos tvarumas sporte ir per sportą
Ataskaitoje pažymimi svarbūs kultūriniai ir ekonominiai sporto aspektai Europoje. Dauguma pasaulyje populiariausių sporto šakų yra paplitusios ir Europoje – nuo masinių renginių moderniuose Europos miestų stadionuose iki kitų erdvių lauke (kalnai, jūros, upės ir kt.). Europoje dažnai vyksta daugelis svarbiausių pasaulio sporto renginių – pasaulio ir Europos čempionatai ir net olimpinės žaidynės. Kiekvieną dieną milijonai europiečių dalyvauja sporto veiklose arba stebi mėgstamas sporto šakas per televiziją, internetu ar gyvai. Pasak ekspertų, tai rodo, kad sportas yra glaudžiai susijęs su žmonių gyvenimu.
Atsižvelgiant į Europos sporto sektoriaus dydį ir įvairovę, aplinkos tvarumas turi įtakos klimato kaitai, gamtai ir aplinkos kokybei žemėje, vandenyje ir ore. Tam vis didesnį poveikį daro sportas, kuriam dažnai tenka prisitaikyti prie besikeičiančių klimato ir aplinkos sąlygų.
Taip pat ataskaitoje teigiama, kad sportas priklauso nuo daugelio kitų pramonės sektorių – transporto, energetikos, statybų, atliekų tvarkymo, apgyvendinimo ir kt. Dėl šios priežasties sporto poveikis aplinkai yra labai įvairus – nuo apgyvendintų plotų naikinimo statant naujus sporto objektus, medžiagų poreikio objektų ir įrangos gamybai, iki per renginius didelio energijos suvartojimo šildymui ir apšvietimui. Vis dėlto didžiausią įtaką klimato kaitai dažniausia daro varžybų dalyvių ir sirgalių kelionės.
Pasak ekspertų, Europoje taip pat yra daug galimybių padėti užtikrinti aplinkos tvarumą per sportą. Sportas turi neprilygstamą platformą pasiekti didžiulę auditoriją per renginius, transliacijas ir interneto žiniasklaidą. Sporto žvaigždės, prekių ženklai ir rėmėjai vis dažniau įkvepia sirgalius, sekėjus ir vartotojus imtis tvarumo veiksmų. Taip pat sportas turi galimybę pristatyti ekologiškas naujoves ir skatinti gerąją praktiką daugelyje sektorių, su kuriais jis bendradarbiauja.
Parengta pagal: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/0e76da18-9e26-11ee-b164-01aa75ed71a1/language-en.