2023-04-11 blog

Susitikimuose su sporto šakų federacijomis – sportininkai ir treneriai

Nacionalinė sporto agentūra tesi pažadą reguliariai susitikti su strateginių sporto šakų federacijomis. Pirmuose susitikimuose rudenį buvo kviečiami dalyvauti sporto šakų federacijų vadovai, šįkart prie jų prisijungė ir geriausi šalies sportininkai bei treneriai.

„Tikrai džiaugiamės susitikimu Nacionalinėje sporto agentūroje, nes tokios diskusijos veda geresnio sporto link – yra atsižvelgiama į nuomonę, užduodami klausimai, kas ir kaip vyksta, galime išsakyti savo norus ar pageidavimus, problemas. Kiekvieną dieną kiekviena sporto šaka turi kitas problemas, bet pastaruoju metu didžiausios ydos buvo gydomos, tai likę tik mažosios bėdos, kurios neturėtų daryti didelės įtakos, artėjant Paryžiaus olimpinėms žaidynėms. Šiuo metu opiausias klausimas – Rusijos ir Baltarusijos tema ir kiek dalyvavimas olimpinėse žaidynėse yra realus, kiek ne“, – sakė tarp treniruočių stovyklų į susitikimą Nacionalinėje sporto agentūroje atskubėjęs pasaulio vicečempionas, baidarininkas Mindaugas Maldonis.

Susitikimuose su sporto šakų federacijomis dalyvavo ne tik Nacionalinės sporto agentūros darbuotojai, bet ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto olimpinio sporto direkcijos vadovas Einius Petkus. Susitikimuose buvo aptariamas pasirengimas Paryžiaus olimpinėms žaidynės – 2023 m. svarbiausi startai, olimpinė atrankos sistema, planuojamas sportininkų skaičius olimpinėse žaidynėse. Diskutuota ir kitais aktualiais klausimais kaip sporto medicinos ir sporto mokslo situacijos Lietuvoje.

„Labai gerai, manau, reikalingas tęstinumas tokiems gyviems ir nuotoliniams susitikimams. Tam, kad agentūra išgirstų pagrindines problemas iš pačių sportininkų ir trenerių lūpų, nes federacijų vadovai negali tiesiogiai perteikti problemų, kurios kyla sportininkams ir treneriams. Pačios pagrindinės problemos yra iš medicinos pusės. Nėra vientisumo, nėra greitos ir tikslios prieigos prie tam tikrų specialistų kaip kineziterapeutai. Kiekviename mieste tos problemos yra skirtingos ir kiekvienas sportininkas bei treneris jas dažniausiai sprendžia individualiai. Norėtųsi greičio ir vientisumo visuose miestuose arba bent jau turėti viename mieste centralizuotą medicinos centrą, kur greitai tarp treniruočių ir varžybų galėtų patekti aukšto meistriškumo sportininkai“, – pabrėžė Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės prezidentas Aistis Baronas.

Iš treniruočių stovyklos Tenerifėje nuotoliu susitikime dalyvavęs vienas tituluočiausių šalies sportininkų Andrius Gudžius tikino, kad pasirengimas vyksta pagal planą, šalies lengvosios atletikos federacija atsižvelgia į visus sportininko poreikius. Disko metiko treneris Vaclovas Kidykas pritaria, kad sportininkai turi labai geras sąlygas, bet Lietuvoje turėtų būti dažniau keliamas trenerių atlygis.

„Malonu, kad yra vykdomos tokios konferencijos, yra tikrai padaryta daug, kad sportininkai turėtų itin geras sąlygas sportuoti. Tai ženkliai atsispindi ir finansine išraiška. Ačiū agentūrai, ačiū federacijai. Mano pastebėjimas, kiek matome per žinias, Vyriausybė kasmet po 15 proc. kelia pedagogams darbo užmokestį. Nesuprantu, kodėl treneriai, kurie baigę Lietuvos sporto universitetą, nėra laikomi pedagogais ir dveji metai darbo užmokestis nepakeltas nė cento. Būtų gerai, kad šis klausimas būtų išspręstas“.

Per susitikimus su sporto šakų federacijomis Nacionalinės sporto agentūros direktorius Mindaugas Špokas atskleidė, kaip žadama gerinti ne tik aukščiausio lygio šalies trenerių motyvacinę, bet ir sporto medicinos ir sporto mokslo sistemas:

„Mūsų siekis, kad treneris gautų atlygį ir jo dydis būtų susietas su sportininkui mokamos valstybės stipendijos dydžiu. Taip pat sportininkai turėtų medicinai ir mokslui skirtą krepšelį toms paslaugoms, kurias jie nori ir gali gauti. Reikia gerinti trenerių motyvacijos sistemą. Tikrai pasiteirausime Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, kaip kinta pedagogų darbo užmokestis ir kaip turėtų kisti trenerių gaunamas atlygis, atsižvelgiant į pasaulines tendencijas“.

Susitikimai su sporto šakų federacijomis vėl vyks rudenį.