2023-04-04 blog

Sporto gimnazijas aplankiusi Nacionalinės sporto agentūros komanda: „Ateityje Lietuvoje galėtų atsirasti prestižinė sporto gimnazija“

Nacionalinės sporto agentūros komanda aplankė visas 3 Lietuvos sporto gimnazijas. Vizitų tikslas – glaudesnis bendradarbiavimas ir sporto gimnazijų prestižo didinimas.

Vilniaus Ozo, Panevėžio Raimundo Sargūno ir Šiaulių sporto gimnazijose mokosi apie 700 sportininkų. Pusė jų – komandinių sporto šakų atstovai, kita pusė – individualių sporto šakų. Daugiausiai  futbolo (137), krepšinio (95), imtynių (69), lengvosios atletikos (62) atstovų.

„Norėjome iš arčiau susipažinti su sporto gimnazijomis ir sužinoti, su kokiomis problemomis jos susiduria, kuo galėtume vieni kitiems pagelbėti. Pozityviai nuteikia sporto gimnazijų vadovai – jie tiki savo gimnazijomis. Po apsilankymų jau žinome, ko trūksta – didesnio sporto federacijų įsitraukimo ir bendros strategijos. Tarpusavio bendradarbiavimas padėtų išspręsti tokias problemas kaip, tarkime, kai kurių sporto šakų konkuravimas Panevėžyje ir Šiauliuose. Kur dirba stipresnis treneris, visada bus pajėgiausi sportininkai,“ – sako Nacionalinės sporto agentūros direktorius Mindaugas Špokas.

Nacionalinė sporto agentūra šalies sporto gimnazijoms 2023 m. skyrė beveik 600 tūkst. Eur.

Ateityje – dėmesys strateginėms sporto šakoms

Pasak M. Špoko, šalies sporto gimnazijose didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas strateginėms sporto šakoms, atrenkant ir pritraukiant jaunuosius talentus, ypač iš regionų, daugiau galėtų prisidėti ir sporto šakų federacijos. Ateityje, Nacionalinės sporto agentūros direktoriaus nuomone, Lietuvoje galėtų būti sukurta prestižinė sporto gimnazija:

„Reikia didinti sporto gimnazijų prestižą, kad talentingų sportininkų tikslas būtų mokytis tokioje mokymo įstaigoje. Ateityje matome Vilnių kaip elitinę sporto talentų kalvę, jeigu Ozo gimnazija turėtų tinkamą sporto infrastruktūrą arba būtų galima įveiklinti šalia esančią „Sportimos“ areną. Ozo gimnazija nustebino tuo, kad tai didžiausia Lietuvoje gimnazija su gerais mokymosi rezultatais. Jau prieš daugiau nei 20 metų šioje gimnazijoje pradėtas taikyti nuotolinis mokymas, dėl to čia mokosi menininkų ir diplomatų vaikai. Tai prestižinė gimnazija su daugiau nei 1 500 moksleivių, iš kurių 250 sportininkų. Čia jiems sukurtos sąlygos rytinėms ir vakarinėms treniruotėms, matėme, kaip intensyviai vyksta treniruotės. Mūsų manymu, ši gimnazija nusipelno tapti puikia baze su 12 sporto šakų. Labai nudžiugino ir situacija Panevėžio bei Šiaulių sporto gimnazijose. Čia ateityje planuojama gerinti ir plėsti sporto infrastruktūrą“.

Siekis pritraukti geriausius sportininkus ir trenerius

Nacionalinės sporto agentūros komanda susitiko su Panevėžio ir Šiaulių miesto merais, šių 2 savivaldybių sporto skyrių vedėjais, visų 3 sporto gimnazijų vadovais, taip pat buvo susipažinta su gimnazijų veikla ir sporto infrastruktūra. Gimnazijų vadovai pabrėžė susiduriantys su iššūkiu, pritraukiant geriausius trenerius ir talentingiausius sportininkus.

„Sunku prisikviesti geriausius sportininkus, kai ten nedirba aukščiausios kvalifikacijos treneriai? Nors, tarkime, Ozo gimnazijoje dirba treneriai-ekspertai, pavyzdžiui, J. Štreimikytė, A. Kazakevičius, O. Antoščenkovas. Visos sporto gimnazijos pritarė, kad sudėtinga pritraukti ir vaikus į sporto gimnazijas, kadangi pirmieji treneriai nenori atiduoti jų gimnazijoms. Problema kyla todėl, kad tie pirmieji treneriai taip vėliau praranda kvalifikacinę kategoriją. Tai didelė problema ir reikia ieškoti galimų sprendimo būdų. Kai kuriuose miestuose šią problemą išspręsti galėtų sporto klasių sukūrimas, ypač Kauno ir Klaipėdos regionuose“, – sako Nacionalinės sporto agentūros Aukšto meistriškumo sporto skyriaus vadovas Andrius Brusokas.

Svarstydama galimybę ateityje kurti sporto klases, Nacionalinė sporto agentūra lankėsi ir Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjuje bei Gedimino sporto ir sveikatingumo gimnazijoje Kaune.

Po šių vizitų Nacionalinė sporto agentūra atliks veiklos analizę ir, pasitarusi su sporto gimnazijomis, teiks siūlymus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai ir sporto šakų federacijoms, kaip paskatinti sporto gimnazijų ir federacijų bendradarbiavimą bei pagerinti sportininkų rengimo efektyvumą.