Pirmame Europos sporto ir turizmo kongrese – naudingi patarimai svarbiais sporto klausimais
Pirmame Europos sporto ir turizmo kongrese – naudingi patarimai svarbiais sporto klausimais
Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Linas Obcarskas ir Nacionalinės sporto agentūros (NSA) direktorius Mindaugas Špokas dalyvavo pirmame Europos sporto ir turizmo kongrese. Tris dienas Zakopanėje vykusiame renginyje apie šiandieninius sporto iššūkius diskutavo sporto politiką formuojantys ir įgyvendinantys specialistai, treneriai, sportininkai, žiniasklaidos atstovai.
Per kongresą viešose diskusijose buvo gvildenamos įvairios temos, susijusios su sporto ir turizmo plėtra. Taip pat pristatyta ir Lenkijos sporto sistema.
„Temų spektras buvo didelis – aukšto meistriškumo sportas, medicina, infrastruktūra. Tikrai įdomios temos, tarkime, „Kiek kainuoja olimpinis medalis?“. Galima buvo palyginti, kas yra Lietuvoje, ką turi Lenkija“, – sakė M. Špokas.
Daug dėmesio buvo skirta karo Ukrainoje temai. Diskutuojant apie Rusijos ir Baltarusijos sportininkus, išgryninta griežta nuomonė, kad, kol vyksta karas, šalių agresorių sportininkai negali dalyvauti varžybose.
Komandą buriančios Nacionalinės sporto agentūros direktorius M. Špokas tikina, kad pasisemti patarimų galima buvo ir medicinos bei sporto bazių klausimais:
„Medicinos testai turi būti daromi ne 1-2 kartus per metus. Norint valdyti treniruočių procesą, reikalingi reguliarūs, kas 3-4 savaites, kraujo, šlapimo, laktato tyrimai, kurie yra lakmuso popierėlis treniruočių proceso valdyme. Tikslas – sureguliuota mityba, tinkami maisto papildai ir treniruočių proceso valdymas. Procese turi dalyvauti mokslininkas, treneris ir sportininkas. Galbūt per daug naujų dalykų neišgirdome. Tačiau, ką išgirdome, kad dažnai per daug lėšų išmetama į netikslingą pasirengimo sistemą, kuri nesiremia mokslu ir medicina. Tai, manau, šiandien vyksta ir Lietuvoje. Nemažai neteisingai dirbančių sportininkų vėliau turi kreiptis į gydytojus ir tampa pacientais. Traumų prevencijos tema mažoms valstybėms itin aktuali.“
Kongreso dalyviams buvo pristatytas ir ambicingas Lenkijos tikslas – pirmojo šalies olimpinio medalio šimtmečio jubiliejaus proga iki 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių pastatyti 1000 universalių sporto salių.
„Sporto bazė atsirastų prie mokyklos ir būtų „įdarbinta“ nuo ryto iki vakaro. Pasak lenkų, pigiausia investicija į vaiką yra ugdant jį per fizinį aktyvumą. Tik sveikas vaikas vėliau įtraukiamas į aukšto meistriškumo sporto sistemą. Šiandien atliekame analizę, kokią infrastruktūrą turime Lietuvoje, kokių sporto bazių trūksta. Neseniai susitikome su sporto federacijomis – pamatėme, kuo jos gyvena, kokių problemų turi. Ne visas jas galėsime išspręsti, bet sporto federacijos turi jausti, kad turi valstybės užnugarį ir palaikymą“, – tikino M. Špokas.
Šią savaitę L. Obcarskas ir M. Špokas dalyvauja Europos Tarybos už sportą atsakingų ministrų konferencijoje Turkijoje.