2023-12-14 blog

Lietuvos treneriams – konferencija apie sporto traumas ir prevenciją

Nacionalinė sporto agentūra kitų metų vasarį surengs konferenciją „Sporto traumos ir prevencija“. Renginyje dalyvaus ne tik žymiausi Lietuvos, bet ir pasaulio sporto mokslininkai. Treneriams skirtos nemokamos konferencijos tikslas – glaudesnis trenerių ir sportininkų bendradarbiavimas su sporto mokslininkais.

Vasario 28 d. Vilniuje vyksiančioje konferencijoje pranešimus skaitys sporto traumų prevencijos programų pradininkas JAV dr. Joseph Janosky, chirurgas ortopedas dr. Tom Patt, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikų, sporto traumų ir artroskopijos sektoriaus vadovas prof. Rimtautas Gudas, Lietuvos sporto universiteto profesorė, kineziterapeutė dr. Vilma Dudonienė.

Vienas pagrindinių konferencijos organizatorių, Nacionalinės sporto Agentūros Kompetencijų centro vyriausiasis specialistas, technologijos mokslų daktaras, docentas Aurelijus Domeika tikisi, kad renginys bus tarsi atspirties taškas ir suteiks kokybiškų žinių sporto bendruomenei ne tik apie sporto traumas bei jų prevenciją, bet ir apie sporto mokslo galimybes.

Kodėl atsirado poreikis organizuoti konferenciją apie traumų prevenciją ir kam ji bus skirta?

Mūsų noras su šia konferencija apjungti sporto mokslą, mokslininkus ir trenerius. Būtent treneriams ir skirta ši konferencija. Treneriai tik dalinai taiko sporto mokslo rezultatus ir tik pavieniai treneriai, šis rodiklis tikrai galėtų būti geresnis. Sportininkai taip pat ne dažnai kreipiasi į sporto mokslininkus, nes jie nežino, ką sporto mokslininkai gali duoti. Iš kitos pusės, sporto mokslininkai taip pat dėl laiko stygiaus ar kitų priežasčių nepasiekia sportininkų. Stokojama bendravimo, todėl mūsų konferencijos tikslas ir yra apjungti sportininkus, trenerius ir mokslininkus per traumų prevencijos sritį. Ši tema aktuali visai sporto bendruomenei.

Kokia yra traumų prevencijos svarba profesionaliame sporte?

Traumų prevencija svarbi ne tik profesionaliame sporte. Traumų prevenciją labai svarbu diegti nuo pat mažų dienų, jau mokyklose arba kai vaikas pradeda sportuoti. Aukšto meistriškumo sportininkams tai jau turėtų būti kasdienybė. Esame pastebėję, kad traumas patiria jaunesnio amžiaus sportininkai, kol jie dar nežino, kaip taisyklingai judėti, keičiasi raumenyno simetriškumas ir vyksta augimo procesas. Dėl to reikėtų kuo anksčiau pradėti rūpintis traumų prevencija, todėl siekiame edukuoti.

Jeigu sportininkai ir treneriai skirtų pakankamą dėmesį traumų prevencijai, kiek galima būtų sumažinti traumų tikimybę?

Kol nenutinka bėda, tai nelabai kas ir susimąsto. Pasaulyje tikrai pastebima, kad traumų prevencijai skirti testavimai padeda užkirsti kelią traumoms įvairaus meistriškumo sportininkams. Testavimai leidžia vertinti fiziologinius ir biomechaninius parametrus. Reguliariai atliekant testavimus ir turint šiuos duomenis, lengviau ir tiksliau galima sudaryti sportininkams individualizuotas treniruočių programas, ankstyvoje stadijoje užkirsti kelią traumai.

Kaip sudarėte konferencijos „Sporto traumos ir prevencija“ programą?

Pagrindinis noras buvo susikviesti didžiausią patirtį turinčius mokslininkus ir praktikus bei neapsiriboti Lietuva, Europa. Pakviesti mokslininkai yra savo srities profesionalai – dr. Joseph Janosky yra vienas pagrindinių mokslininkų JAV, dirbančių traumų prevencijos srityje su komandinių ir individualių sporto šakų sportininkais. Šioje šalyje jis – vienas iš traumų prevencijos programų pradininkų ir yra sukaupęs ilgametę patirtį. Šis mokslininkas yra puikus pavyzdys visam pasauliui.

Siekiamybė yra pristatyti pasaulinio lygio sporto mokslo srityje dirbančius asmenis, turinčius didelę patirtį įvairiose srityse. Pavyzdžiui, dr. Thomas Patt yra chirurgas, todėl kasdien mato pacientus, patyrusius traumas, bet kartu jis yra traumų prevencijos programos kūrėjas. Šią programą turėsime galimybę įdiegti ir Lietuvoje. Per konferenciją Vilniuje jau turėsime šios programos medžiagą ir galėsime pradėti pirmuosius diegimo darbus.

Su prof. Rimtautu Gudu ir dr. Vilma Dudoniene tikriausiai dažnam profesionaliam sportininkui teko susitikti. Prof. Rimtautas Gudas pasidalins patirtimi ir pristatys pranešimą „Sporto traumos – gyvenimo kokybę keičiantis įvykis“. Kartu su Europos aukštojo mokslo kineziterapijos tinklo valdybos nare, kineziterapijos studijų programų vadove, mokslinių publikacijų autore dr. Vilma Dudoniene diskutuosime tema „Mokslas sportui: ar laikomasi mokslu grįstų rekomendacijų“.

Taip pat konferencijoje kviesime Lietuvos aukštąsias mokyklas pristatyti atliekamus sporto mokslo tyrimus ir jų rezultatus.  Siekiame, padrąsinti  trenerius kreiptis į šalies aukštąsias mokyklas.

Kokia jūsų vizija dėl sporto mokslo Lietuvoje?

Ši konferencija – atspirties taškas.  Kalbamės su aukštųjų mokyklų vadovais, mokslininkais ir diskutuojame, ką reikėtų daryti siekiant glaudesnio bendradarbiavimo su sporto bendruomene. Norime išsiaiškinti sportininkų poreikius ir sukurti sistemą, kuri padėtų sveikiau sportuoti, o sporto mokslo vystymasis pakiltų į aukštesnį kokybinį lygį.

Konferencija „Sporto traumos ir prevencija” vyks 2024 m. vasario  28 d.  9–16 val. Lvivo g. 37, Vilniuje. Artėjant renginiui, pasidalinsime programa.