2023-05-19 blog

Lietuvoje apsilankęs mokslininkas dr. R. Hoekman: „Siekiant proveržio fizinio aktyvumo srityje svarbu susitarimai nuo nacionalinio iki vietos lygmens“

Nacionalinėje sporto agentūroje dvi dienas lankėsi Nyderlandų sporto mokslo tyrimų instituto direktorius dr. Remco Hoekman. Daugelio Europos Komisijos projektų ir grupių dalyvis pristatė instituto „Mulier“ veiklą ir vykdomus tyrimus, taip pat apžvelgė Nyderlandų sporto politiką ir sporto sistemos stebėsesos modelį.

„Nyderlandų sporto modelis, kurį pristatė dr. R. Hoekman, yra vienas iš pavyzdinių ir vedančių Europoje, todėl labai svarbu susipažinti ir perimti tam tikrus elementus, tobulinant mūsų šalies sporto ir fizinio aktyvumo sistemą. Lietuvoje kuriama stebėsenos sistema diskutuojama dėl 100 kriterijų, o Nyderlanduose jų yra apie 20“, – sako Kompetencijų centro vadovė Vilma Čingienė.

Su Nacionalinės sporto agentūros ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais susitikęs dr. R. Hoekman pabrėžia, kad siekiant geresnių visuomenės fizinio aktyvumo rodiklių svarbiausi yra du aspektai – nacionalinės ir vietos valdžios bendradarbiavimas ir nuolatinė stebėsena.

„Jeigu norime pasiekti proveržį fizinio aktyvumo srityje, turime būti šalia žmonių. Čia labai svarbu susitarimai nuo nacionalinio iki vietinio lygmens. Nyderlanduose turime per 350 savivaldybių ir jos geriausiai gali pasiekti žmones bei įtraukti į skirtingas veiklas, nes būtent vietinė valdžia turi stipriausią ryšį su visuomene. Nyderlanduose turime nacionalinį sporto susitarimą, suderintą su savivalda ir tai yra be galo svarbu, nes tik taip visuomenę galime paskatinti siekti svarbių pokyčių fizinio aktyvumo srityje.

Per pastaruosius kelerius metus, Covid-19 pandemiją, energetinę krizę, pamatėme, kad svarbu pamatuoti pokyčius ir politiką pritaikyti prie besikeičiančios aplinkos. Stebėsenos sistemos ir surinkti duomenys leidžia pamatyti, su kokiomis didžiausiomis problemomis susiduria, tarkime, sporto klubai, skirtingos visuomenės grupės. Tokiu atveju Vyriausybė gali padėti išgelbėti įvairias sporto organizacijas ir taip išlaikyti žmones fiziškai aktyvius“, – įžvalgomis dalijasi dr. R. Hoekman.

Nyderlanduose kas antras žmogus yra fiziškai aktyvus. Dr. R. Hoekman pastebi, kad šioje šalyje per daugelį metų kultūra susiformavo taip, kad fizinis aktyvumas tapo daugelio žmonių gyvenimo būdu:

„Man pačiam labai svarbu būti fiziškai aktyviu ir sveiku. Esu fiziškai aktyvus, nes noriu tiesiog gerai jaustis, todėl kiekvieną savaitę randu tam laiko. Esu įtrauktas į sporto sistemą visais aspektais – ne tik pats sportuoju, bet ir treniruoju vaikus ir visa tai – mano gyvenimo būdas. Noriu būti pavyzdžiu savo vaikams.“

Kalbėdamas apie fizinį aktyvumą, svečias taip pat akcentavo, kad pastebėta, jog turintys mažesnes finansines galimybes ar patiriantys kitas socialines rizikas žmonės yra linkę būti mažiau fiziškai aktyviais, todėl svarbu visiems suteikti vienodas sąlygas fizinio aktyvumo veikloms.

Kviečiame susipažinti su dr. R. Hoekman Nacionalinėje sporto agentūroje pristatytu pranešimu.