2024-12-03 Skiltis „Įkvėpti tobulėti: užsienio praktika“ blog

„Įkvėpti tobulėti: užsienio praktika“. Sporto savanorystė Europoje

Nacionalinė sporto agentūra pristato ataskaitą „Sporto savanorystė Europoje: realijos, galimybės ir iššūkiai“. Ją, įgyvendinant Erasmus+ projektą „V4V“, parengė Europos sporto ir užimtumo observatorija (angl. European Observatoire of Sport and Employment, EOSE) kartu su 12 partnerių. Rekomenduojame susipažinti su ataskaita sporto ir fizinio aktyvumo sektoriaus atstovams, nes joje pabrėžiama savanorių svarba sporto organizacijų veikloje, ypač masinio sporto lygmenyje. Taip pat kviečiame išbandyti interaktyvius priemonių rinkinius, padedančius išlaikyti ir didinti savanorių skaičių bei atskleisti savanorystės metu įgytus įgūdžius.

Trejus metus rengta 130 puslapių ataskaita su 37 paveikslais pateikia unikalią ir naujausią sporto savanorystės situacijos apžvalgą. Ataskaitoje pristatomos pasaulio ir Europos sporto organizacijų apklausos (2 723 atsakymai iš 115 šalių), interviu su 57 sporto savanoriais ir visą Europą apimančio dokumentų tyrimo rezultatai.

Pagrindinės ataskaitos išvados

Tyrimo išvados skatina sporto organizacijas ir savanorius detaliau susipažinti su ataskaita ir pateiktomis rekomendacijomis. Daugelis pateiktų išvadų pripažįsta didelius sporto ir fizinio aktyvumo sektoriaus iššūkius, todėl reikalinga dėti daugiau pastangų, siekiant pagerinti savanorių įsitraukimą į sportą ir užtikrinti sporto tvarumą bei jo reikšmę Europos visuomenei. Supažindiname su pagrindinėmis ataskaitos išvadomis.

Savanorių svarba:

  • Kasmet apie 12 mln. Europos Sąjungos piliečių savanoriauja sporte, tam skirdami 97 mln. valandų – daugiau kaip 608 tūkst. etatų.
  • Dauguma savanorių užima įvairias pareigas sporto klubuose – valdybos, vykdomojo komiteto narių, vadovų, administracijos darbuotojų, trenerių, teisėjų, renginių personalo ir kasdienes užduotis atliekančių, tokių kaip patalpų, įrangos priežiūros, maitinimo, baro ir transporto darbuotojų.

Savanorių įtrauktis:

  • Beveik visi respondentai teigė, kad sporto savanorystė turėtų tapti labiau įtrauki.
  • Tik 15 proc. sporto klubų nurodė turintys savanorių su negalia.
  • Savanorių vyrų yra gerokai daugiau nei moterų.
  • Dauguma savanorių yra geriau išsilavinę, visu etatu dirbantys tarnautojų („baltųjų apykaklių“) darbą. Rečiau sutinkami ekonomiškai neaktyvūs arba fizinį darbą dirbantys („mėlynųjų apykaklių“)
  • Dauguma savanorių yra 30–55 metų amžiaus, jaunesnio ir vyresnio amžiaus savanorių yra mažiau.

Savanorių pridėtinė vertė:

  • Savanoriai suteikia sporto organizacijoms energijos ir entuziazmo, padeda į sportą pritraukti naujų dalyvių, užmezga ryšius su vietos bendruomene ir prisideda prie jos sveikatos, socialinės bei ekonominės vertės.

Savanoriškos veiklos nauda:

  • Sporto savanorystė prisideda prie asmeninio tobulėjimo, padeda įgyti naujų įgūdžių ir kompetencijų.

Savanorių motyvacija, kliūtys ir pritraukimo sunkumai:

  • Savanorius dalyvauti veikloje labiausiai motyvuoja aistra sportui, darbas komandoje, naujos pažintys ir draugai bei noras padaryti teigiamą pokytį kitų gyvenime.
  • Didžiausios kliūtys – laiko ir finansinių išteklių trūkumas bei pripažinimo stoka.
  • Sporto organizacijų teigimu, sudėtinga yra pritraukti savanorius, ypač teisėjų, valdybos, vykdomojo komiteto narių ir trenerių funkcijoms.
  • Dauguma klubų kviečia savanorius iš jau pažįstamų žmonių, šeimos narių ar esamų narių.
  • Tik trečdalis organizacijų kreipiasi į platesnę bendruomenę, įskaitant mokyklas ir universitetus ir tik 5 proc. naudojasi savanorių agentūrų ar platformų paslaugomis.

Valdymo ir mokymo problemos:

  • Beveik trys ketvirtadaliai sporto organizacijų neturi patvirtintų savanorių valdymo gairių, pusė neturi atsakingo asmens už savanorius, o dauguma savanorių mokosi darbo vietoje.
  • Tik mažiau nei pusė klubų kompensuoja savanorių išlaidas, pažymi savanorių pasiekimus, teikia apdovanojimus ir sertifikatus.
  • Tik 18 proc. organizacijų organizuoja savanoriams socialinius renginius.

Visa ataskaita ir rekomendacijos: https://www.eose.org/wp-content/uploads/2023/10/V4V_REV11.pdf.

Savanorystę skatinančios priemonės

„V4V“ projekto vykdytojai sporto organizacijoms ir sporto savanoriams sukūrė du interaktyvius priemonių rinkinius, padedančias išlaikyti ir didinti savanorių skaičių ir atskleisti per savanorystę įgytus įgūdžius.

Priemonių rinkinys sporto organizacijoms

Nemokamas „V4V“ interaktyvus priemonių rinkinys sporto organizacijai padeda sužinoti, kaip sekasi dirbti su savanoriais. Organizacijos atlieka savęs vertinimą, atsakydamos į 20 klausimų apie savanorių darbo jėgos planavimą, pritraukimą ir organizavimą, valdymą ir atlygį bei mokymą ir ugdymą. Po vertinimo organizacijoms pateikiami konkretūs balai ir diagramos, parodančios jų stipriąsias ir silpnąsias puses. Interaktyvus priemonių rinkinys taip pat siūlo 20 tyrimais pagrįstų mokymosi išteklių, apimančių įvairias temas ir gerosios patirties pavyzdžius.

Priemonių rinkinys sporto savanoriams

Savanoriška veikla sporto srityje suteikia žmonėms daug naudos, įskaitant naujų kompetencijų ir įgūdžių įgijimą, todėl „V4V“ sukūrė  savanorių savirefleksijos priemonę, leidžiančią sporto savanoriams analizuoti ir dokumentuoti jų įgytas kompetencijas ir įgūdžius. Programėlė generuoja individualų profilį, kurį galima lengvai įterpti į gyvenimo aprašymą (CV). Visą savirefleksijos procesą galima atlikti per 30 minučių.

Nacionalinė sporto agentūra sporto organizacijas kviečia išbandyti priemones ir plėtoti savanorišką veiklą, skatinant teigiamus pokyčius sporto organizacijų savanorių valdymo, ugdymo ir išlaikymo srityje.