2022-10-24 Sauliaus Čirbos nuotr. blog

Nacionalinė sporto agentūra: kuriame vieningą, stiprią ir artimą sporto bendruomenei organizaciją  

Nacionalinė sporto agentūra (NSA) pristatė skyrių vadovus ir agentūros veiklą. Svečius į savo būstinę sostinės A. Goštauto gatvėje pakvietusi NSA tikisi, kad čia prieglobstį ar patarimą galės rasti šalies sporto organizacijos, sportininkai, treneriai.

Ministrė: agentūrai tenka ypatinga misija

NSA kūrimo poreikį įvardinusi ir agentūros kūrimą įgyvendinusi Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad 2020 metais panaikinus Kūno kultūros ir sporto departamentą, buvo jaučiamas didžiulis žmogiškųjų išteklių sporto srityje stygius – trūksta žmonių tiek formuoti, tiek įgyvendinti sporto politiką.

„Todėl buvo akivaizdus poreikis  steigti naują, valstybės sporto politiką įgyvendinančią, administruojančią instituciją. Tam pritarė sportininkai, treneriai, sporto organizacijos, mokslininkų atstovai. Agentūra turi aiškią misiją – efektyviai valdant resursus kurti fiziškai aktyvią ir sveiką visuomenę, sudaryti sąlygas atsiskleisti talentingiems sportininkams, jiems padėti pasirengti ir dalyvauti svarbiausiose tarptautinėse sporto varžybose bei iškovoti jose medalius“, – sakė J. Šiugždinienė.

Susitikimai su sporto organizacijomis

Rugpjūtį NSA direktoriumi tapęs Mindaugas Špokas kaip artimiausius tikslus nurodė kompetentingos komandos subūrimą ir susitikimus su sporto bendruomene. Per dvi spalio savaites NSA susitiko su beveik 30 sporto organizacijų. Tarp jų – strateginių sporto šakų federacijos, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos paralimpinis komitetas, Lietuvos sporto federacijų sąjunga ir kitos skėtinės sporto organizacijos.

„Per susitikimus su šalies sporto organizacijomis įsigilinome, kaip jos gyvena, kaip supranta pasikeitusią valstybės sporto finansavimo tvarką. Beveik visos sporto federacijos turi didėjantį biudžetą, tai yra privalumas. Valstybė įvardino, kad jai reikalingi medaliai, tai čia yra ženklas ir žinutė mums, kur turime koncentruotis. Turime 2 kelius – trumpalaikį ir ilgalaikį. Trumpalaikis planas yra, ką darysime iki Paryžiaus olimpinių žaidynių, ilgalaikis – po Paryžiaus. Įsiklausę į sporto organizacijų lūkesčius, iki Naujųjų metų pristatysime Nacionalinės sporto agentūros strategiją“, – sakė M. Špokas.

Prieš metus Lietuvos irklavimo federacijos generaliniu sekretoriumi tapęs olimpinis prizininkas Saulius Ritteris džiaugėsi, kad sporto federacijos nuo šiol galės turėti daugiau pagalbos:

„Susipažinome ir buvome išklausyti. Smagu, kad tokius susitikimus planuojama rengti reguliariai. Ateityje tų klausimų tikrai turėsime, tad galėsime kreiptis į agentūrą, kad nurodytų tam tikrą kryptį ir strategiją“.

Kolegoms pritarė ir naujasis Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Saulius Binevičius:

„Mus išgirsta, kaip gyvename. Gyvename šia diena, bet labai svarbu žiūrėti, kaip gyvensime rytoj. Turime problemų ir valstybės lygiu, ir savivaldos lygiu. Per tokius susitikimus galime pasidalyti skauduliais ir ieškoti tų būdų, kaip kartu su sportininkais ir treneriais džiaugtis tomis pergalėmis.“

Sporto federacijos buvo kviečiamos pristatyti savo pasiekimus, didžiausias problemas ir teikti siūlymus dėl jaunųjų talentų ugdymo.

Skyrių vedėjai – ilgametę patirtį sukaupę profesionalai

Kol kas NSA turi 14 darbuotojų iš 34 suplanuotų pareigybių. Konkursai į skyrių vedėjų pozicijas buvo organizuojami centralizuotai Valstybės tarnybos departamente ir užtruko 6-7 savaites.

Aukšto meistriškumo sporto skyriui vadovaus ilgametę patirtį švietimo srityje, koordinuojant studijų programas ir plėtojant sporto vadybos mokslą, sukaupęs Andrius Brusokas. Šis skyrius sieks sudaryti sąlygas efektyviam sportininkų rengimo procesui.

Padėti sporto organizacijoms tobulinti veiklą sieksiančiam Kompetencijų centrui vadovaus daug metų švietimo ir mokymo srityse dirbanti Vilma Čingienė. Infrastruktūros skyriui – ilgametę vadovavimo patirtį tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuose sukaupęs Rimantas Šerkšnas. 10 metų diplomatijos ir tarptautinių projektų valdymo srityse dirbantis Mindaugas Damijonaitis laikinai vadovauja Fizinio aktyvumo skyriui, o Bendrųjų reikalų skyriaus vadovas – 15 metų finansų valdymo, apskaitos, strateginio planavimo ir viešojo administravimo patirtį sukaupęs, ketverių olimpinių žaidynių dalyvis Marius Žiūkas. 

„Labai svarbu, kad jau turime kompetentingus bei patyrusius skyrių vedėjus – tikiu, kad jiems pavyks suburt stiprias ir motyvuotas savo komandas. Šiuo metu turime tik 40 procentų būsimo kolektyvo, todėl prašome sporto bendruomenę kantrybės ir supratimo, nes įdarbinimo procesai užtrunka. Norime, kad agentūra taptų šiuolaikiška, skaidria Lietuvos sportą vystančia įstaiga, kuri rūpinsis ir aukšto meistriškumo sportininkais, ir visuomenės fiziniu aktyvumu“, – akcentavo M. Špokas.

Šiuo metu NSA Bendrųjų reikalų skyriuje yra 4 darbuotojai, 3 – Aukšto meistriškumo sporto skyriuje. Artimiausiomis savaitėmis ir kiti skyrių vadovai burs savo komandas.

Išaugęs stipendininkų ratas

Liepą NSA iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos perėmė administruoti valstybės stipendijų, premijų, rentų skyrimą ir mokėjimą.

„Džiaugiamės, kad po Sporto įstatymo pakeitimų buvo sulygintos sportininkų su negalia ir be negalios stipendijos, padidėjo stipendijas gaunančių sportininkų skaičius ir stipendijų dydis. Pirmą kartą valstybės lėšomis užtikrinamos ir socialinės garantijos. Nuo liepos mėnesio stipendijų, premijų ir rentų skyrimą bei mokėjimą perėmusi agentūra 7 lygių stipendijas moka per 170 sportininkų“, – džiaugėsi NSA direktorius.

Šiuo metu valstybės stipendijas gauna 173 sportininkai. Iš jų 62 – sportininkai su negalia, 38 – jaunieji sportininkai. Preliminarus lėšų poreikis valstybės stipendijoms mokėti 2023 m. – 4,024 mln. eurų. Vieno sportininko 1 mėn. valstybės stipendijos vidurkis – 1938 eurai.

Valstybės stipendijos mokamos 17 sporto šakų atstovų. Daugiausia valstybės stipendijų – 26 – gauna irkluotojai, 25 – krepšininkai, 13 – plaukikai, 9 – baidarių ir kanojų irklavimo atstovai.

 

Tęstinumą atspindės adaptuotas logotipas

Per renginį pristatytas ir NSA vizualinis identitetas. Agentūra nuo kitų metų iš Švietimo mainų paramos fondo perims Sporto rėmimo fondo (SRF) finansuojamų projektų administravimą, todėl nuspręsta ir toliau naudoti adaptuotą SRF logotipą.

„Agentūrai svarbus tęstinumas. Adaptavome SRF logotipą – agentūrą ir penkis jos skyrius vienys tamsiai mėlyna spalva, o kiekvieną sritį atspindės šios mėlynos ir kitos spalvos, atspindinčios skyriaus prasmę, derinys. Iki šiol buvęs logotipas jau buvo atpažįstamas sporto bendruomenėje, ypač fizinio aktyvumo veiklose, todėl viliamės, kad naujasis agentūros vizualinis identitetas bus artimas ir likusiai daliai sporto visuomenės“, – tikino M. Špokas.

NSA naudos  ir SRF šūkį „Įkvėpti judėti“, kuris atspindi ne tik veiklų tęstinumą, bet ir agentūros misiją.