2022-11-10 blog

Estijoje su komanda apsilankęs Nacionalinės sporto agentūros vadovas: „Džiaugiamės, kad grįžo bendradarbiavimas su kaimynais“

Estijoje apsilankiusi Nacionalinės sporto agentūros (NSA) komanda susipažino su šios šalies sporto sistema ir sieks perimti gerąją patirtį. Per dviejų dienų vizitą NSA lankėsi Estijos kultūros ministerijoje ir olimpiniame komitete.

Į Estijos sotinę išvyko NSA direktorius M. Špokas, skyrių vadovai, taip pat Vyriausybės kanceliarijos patarėja Aistė Zedelytė-Kaminskė, Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Linas Obcarskas, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos prezidentas Gintaras Jasiūnas. Pirmąją dieną Estijos kultūros ministerijoje pristatyta šalies sporto strategija, finansavimo sistema, teisinė bazė, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo programų įgyvendinimas bei jų poveikis, savivaldybių vaidmuo sporto vystymo procesuose ir kiti svarbūs klausimai.

Visų pirma, norėjome pasitikrinti, kur esame, kur galėtume patobulėti. Visus sužavėjo unikalus Estijos projektas – Sporto registras. Lietuvoje nieko panašaus nėra, nors Sporto įstatyme nurodyta, kad toks registras turėtų būti. Estijos Sporto registre pateikiami sportininkų, trenerių, sporto bazių, fiziškai aktyvių žmonių ir kiti duomenys. Tai tikrai sektinas pavyzdys Lietuvai. Klausimas, kodėl dar neturime tokio registro? Estijoje registro kūrimo procesas prieš daugelį metų prasidėjo nuo privačios iniciatyvos, vėliau tai tapo valstybės dalimi ir Sporto registras yra nuolat pildomas naujomis sritimis. Taip pat pamatėme, kad estai vertina tarptautinių sporto renginių ekonominį poveikį. Prieš renginį skaičiuojama, ar verta šaliai jį turėti ir kokį poveikį turizmui bei ekonomikos augimui tai padarys. Dar svarbiau, kad analizė daroma ir po renginio. Nustebino ir taip pat privertė susimąstyti trenerių kvalifikacijos lygiai. Estijoje yra 5 lygiai ir tai ši šalis padarė, atsižvelgiant į Europos Sąjungos rekomendacijas. Manau, galėtume pasiremti šiuo pavyzdžiu“, – sakė NSA direktorius M. Špokas.

Susitikimuose nemažai dėmesio skirta ir sporto infrastruktūros klausimams. Dėl išaugusių elektros kainų Estija jau atsisako pripučiamų maniežų. Juos pakeis sporto bazės su stacionariais stogais ir saulės elektrinėmis ant jų. Pasak M. Špoko, šią patirtį turėtų perimti ir Lietuva, o naujos sporto bazės turėtų būti orientuotos į žaliąją energiją ir atsinaujinančius energijos šaltinius.

Estijos olimpiniame komitete buvo pristatytas projektas „Team Estonia“, stipendijų sportininkams ir dvikryptės karjeros programoms.

„Labai aktualu buvo išgirsti, ką sportininkams suteikia Estijos sporto sistema. Galime džiaugtis, kad Lietuvoje turime 7 lygių stipendijas, Estijoje – 5 skirtingų dydžių stipendijos. Didžiausių lygių stipendijos abiejose šalyse yra panašaus dydžio. Lietuvoje ženkliai geresnė situacija yra su kitais lygiais, nes Estijoje tik pirmų trijų lygių sportininkai gauna stipendijas, lėšas pasirengimui ir treneriui, kiti atletai – lėšas pasirengimui ir treneriui. Be to, Lietuvoje jau sulygintos sportininkų su negalia ir be negalios stipendijos. To Estijoje nėra. Tačiau sportininkų dvikryptės karjeros srityje Estija lenkia Lietuvą. Turime sportininkams suteikti galimybę įgyti išsilavinimą. Tik tada jie lengviau įsilies į visuomenę ir darbo rinką“, – tvirtino M. Špokas.

Bendradarbiavimas su Estija tęsis – pavasarį planuojamas apsilankymas ir Lietuvoje.

„Gavome beveik visus atsakymus, tai palengvins NSA strategijos rengimą. Džiaugiamės, kad grįžo bendradarbiavimas su kaimynais. Tas užsimezgęs tarpusavio ryšys labai svarbus“, – džiaugėsi NSA direktorius.

NSA strategija bus pristatyta gruodžio mėnesį.